Pro web vystopovat.cz - Péče o kočky v zimě

19.01.2022
Se zimou přichází změna našeho denního režimu a různých zvyků. Změna se netýká pouze nás lidí, ale také našich zvířecích parťáků. Obzvláště zvířata, kteří žijí přes rok venku, se na zimu po celou dobu připravují. Střádají si podkožní tuk, a také jim postupně vzniká hustá srst.

 

Pro kočku je zima obdobím, kdy neustále vyhledává teplo. Domácí kočky si užívají zimu nejčastěji v blízkosti kamen nebo topení. Pokud ale chováte kočičí kamarády venku, určitě není od věci zajistit jim teplý pelíšek například ve stodole, kotelně a nebo na chodbě Vašeho domu. Nejlepší možností je zkrátka umožnit jim přístup do vnitřních prostorů. To můžete vyřešit například malými kočičími dvířky na spodní části dveří.


Jak udělat vhodný zimní pelíšek, který Váš kočičí parťák ocení?

Pokud Vaše kočky v domácím prostředí nechcete, přikloňte se k první variantě, kterou zmiňuji výše. Umožněte jim vstup někam, kde nemrzne. Pelíšek, který na tomto místě vytvoříte, jim můžete vystlat například slámou, pokud Vašim kočkám nezpůsobuje alergické problémy (jako je výtok z očí, nosu atd...). Sláma nebo seno jsou výborný tepelný izolant - nenatahují do sebe vlhkost, díky které by zvíře mohlo prochladnout. Pokud Vaše kočka opravdu alergií trpí, alternativou může být dřevitá vlna, která je k prodeji v pet shopech a teplo drží také velmi spolehlivě.

Deka jako zimní podestýlka neposlouží příliš dobře.Nepoužívejte jako podestýlku deky. Pokud deku použijete, je zapotřebí často kontrolovat, zda je suchá, aby nedošlo k nachlazení kočky kvůli tomu, že leží na vlhkém místě. Kvůli vlhkosti deka rychle chládne. Další možnosti pro venkovní kočku je tzv. Kočičí domek ze dřeva, do kterého patří pelíšky, o kterých píši výše. Do domečku se také umísťují jídlo, voda a hračky.


Větší pozornost v zimě věnujte starým kočkám a koťátkům.Co se týká starých koček a koťat, ty by měli být přes zimu v domácím prostředí po celou dobu. Jejich kůže a kožich nemá natolik rozvinuté přizpůsobovací schopnosti, aby zvládali mrazy a chladná zimní prostředí vašeho dvora.


Mladé kočky, které jsou zvyklé na žití venku, se celý rok na zimu připravují. Postupně nabírají na váze a mění srst. Tělo staré kočky se ale již nedokáže tak dobře na zimu připravit kvůli staršímu imunitnímu systému a řidší, tenké srsti. Koťata nemají tuto připravovací schopnost dostatečně zažitou a tím pádem rozvinutou.

 

Zda je kočce venku zima, můžete poznat z projevů těla. Většinou zastrkávají tlapky celé pod tělo a jsou schoulené do klubíčka. Jejich tělo také nevyzařuje tolik tepla, jako běžně.


Co dělat podle kočky v zimě? No jednoduše... spát!

Nejčastěji zábavou kočky v zimě je spánek. Jsou zkrátka naladění na zimní období, ve kterým bychom i my, lidé, měli co nejvíce odpočívat. Jak správně spát a odpočívat bychom se mohli od zvířat opravdu učit. Kočkám spánek dodává energii na přizpůsobení se chladnému a mrazivému počasí, pokud žijí venku, proto jím tráví klidně až 20 hodin denně.Jak kočky v zimě správně krmit a čím?Venkovní kočky v zimě potřebují více jídla. S ním se to ale nesmí přehánět, aby na jaře kočka neměla problém opět shodit přebytečný tuk. Důležitý je proto pro kočku i pohyb, ke kterému se v zimě zrovna nemá. Proto se s Vaší kočkou více mazlete a zkuste ji občasně vybízet ke hrám.

Jídlo ani vodu nedávejte do kovových misek, které zchladnou velmi rychle. Granule je vhodné přelévat teplou vodou nebo čistým vývarem, tělo kočky se tak příjemně prohřeje. Pokud nejsou kočky zvyklé jíst ve stejnou dobu nebo nejsou naučené přijít na zavolání, můžete také podávat granule s vyšším obsahem masa a tuku, u nich je riziko zamrznutí menší.


Jestliže Vaše kámošky přijdou na zavolání k jídlu, nemusíte se bát dát jim čerstvé masíčko nebo nějakou tu dobrou konzervu, které jim rozhodně zvednou náladu. Tato jídla musí ale konzumovat kočky ihned, aby nezmrzla.
Vodu pravidelně vyměňujte, nalévejte ji do misky vždy alespoň vlažnou. Zamrzání můžete případně vyřešit tím, že pořídíte venkovní fontánku, která kočce zajistí stálý přísun vody.


Pozor dávejte na kočičí ťapky.Důležité je v zimě kočce pravidelně kontrolovat také tlapky. Pokud je venku sníh a v okolí Vašeho domu se vyskytují místa, kde je posypová sůl či štěrk, pravidelně kontrolujte, zda nemá kočka tlapičky popraskané. Poraněné je může mít také jen ze sněhu a ledu. V takovém případě je večer mažte jemným balzámem na tlapky, vazelínou či indulonou.


ZávěremZimní péče o naše mazlíčky není vždy jednoduchá. Je to pro nás další zodpovědnost, další věc, na kterou musíme neustále myslet a nelze na ni zapomenout, jinak by mohl nastat pěkný průšvih.Pokud toho na sobě máte moc, můžete si na každý večer třeba nastavit budík, který Vám připomene, že musíte pro kočky tentokrát jídlo připravit teplé, zkontrolovat tlapky, vyměnit podestýlku v pelíšku atd...Budete mít tak jistotu, že uděláte pro Vaše mazlíky vše, co potřebují a nebudou strádat.


Za tuto příjemnou péči Vám budou vděční a stonásobně Vám ji vrátí. :)

KrisSoulArt
Maluj svůj život  
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky