Pro web vystopovat.cz - Boudy a zákoutí pro psy a kočky na zimu

19.01.2022
Pro naše domácí mazlíčky chované venku, je v zimě velmi důležité teplé zázemí. Jak tedy vyřešit vhodné zimní bydlení pro psy a kočky? O tom si povíme v dnešním článku.


Všeobecně je u venkovních domků pro mazlíčky důležité, aby přímo do nich nefoukalo. Boudu umístíme nejlépe na jih, odkud fouká v zimních měsících nejméně. Ne vždy ale vítr fouká ze stejné strany. Tento problém lze vyřešit předsíňkou, která průvanu zamezí. Na vchod do domku můžete také umístit objemný závěs, který jednak nepropustí chladný vzduch a druhak udrží teplo, které si uvnitř zvíře vytváří vlastním tělem a dechem.

Jak připravit domek pro psa či kočku?

Nejdůležitější je správné zateplení. To můžete udělat různými způsoby. Jedním z nich je třeba i to, že dům či boudu nepostavíte přímo na zem, ale na nějaké nožky např. ze dřeva, na kusy špalků apod. Vnitřek boudy (včetně podlahy a střechy) celý pokryjte polystyrenem, min. 5cm širokým. Na polystyren pak ještě připevněte dřevěná prkna či překližku, aby zvířátko nevzalo polystyren jako věc, se kterou může zkrátit chvíle nudy. Vystlat boudu můžete například slámou, která stejně jako polystyren nezadržuje vlhkost a neplesniví. Sláma nebo seno také dokáže udržet teplo, a tak příjemně hřeje. Nehrozí tak, že by pejsek prochladl na vlhkém povrchu. Slámu či seno je ale potřeba často měnit, aby byla zachována její funkčnost.Jako pelech do zimní boudy se nedoporučuje deka, ani jiné látkové pelíšky. Většina z nich totiž nasává vlhkost a mohou začít plesnivět. Zvířátko by kvůli studenému vlhkému pelíšku mohlo i prochladnout a celé zateplování boudy by tak bylo k ničemu.

Co by Vám ovšem mohlo způsobit problém, je případná alergie zvířátka.

Senná či slaměná podestýlka může zvířeti způsobit výtoky z očí, nosu, nadměrné škrábání způsobené svěděním kůže, otékání uší apod.. V takovém případě lze jako podestýlku použít dřevitou vlnu, kterou koupíte v každém zverimexu. Má stejné vlastnosti jako seno a sláma a dokonce vydrží déle v původním stavu, nemusíte ji tedy tak často měnit. Navíc nepráší, její údržba je tedy vhodnější pro lidi, kteří trpí alergiemi.

Jak domek připravit pro kočky a jak pro psy?

Kvůli tomu, že si kočka ráda zašplhá, měla by bouda být o něco větší než kočka sama, pokud je kočiček více, ideálně patrová. Pro psa je naopak vhodné udělat boudu velikostně tak, aby byla o něco málo větší než pejsek sám. Kdyby byla bouda o hodně větší než pes, nezvládne si ji vlastním tělem vyhřát a vydýchat. Domek pro psa by měl být velký tak akorát, aby se v něm pejsek mohl pohodlně otočit a uvelebit se do klubíčka.

Do boudy pro kočky můžeme umístit škrábací válec, schůdky a spací místa. Podestýlku dáme do celého prostoru boudy. Patro není ale nutně nezbytné. Boudu můžete udělat klidně jednopatrovou. Záleží na tom, pro kolik koček ji chystáte. Pokud bude chtít kočka pohyb, pravděpodobně se půjde proběhnout ven. Kočky v zimě ale opravdu většinu času prospí, pohybu tedy potřebují velmi málo.

Zvířatům umístíme do jejich zázemí i vodu a jídlo. Pokud si mazlíček svoji baštu nesní naráz, díky tomu, že nebude miska stát venku, vydrží déle nezamrzlá. Jídlo ani vodu nedávejte do kovových misek, v nich vše velmi rychle prochladne a pravděpodobně obsah rychle zamrzne.

Oběma zvířátkům můžeme do boudy umístit jejich oblíbenou hračku.Myslete však na to, že jakmile vidíte, že je kočce nebo psovi opravdu zima, dopřejte jim pelíšek ve vnitřních prostorách domu (garáž, předsíň domu, stodola...), aby neprochladli. To samé platí i pokud se venkovní teploty pohybují okolo mínus deseti pod nulou.

Ať se Vám příprava venkovního obydlí vydaří!
KrisSoulArt
Maluj svůj život  
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky